Bedřich Eli Bachner: Báseň „Myška / Pelīte“ 

Od roku 2004 je 27. leden v České republice Dnem památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, o rok později byl 27. leden vyhlášen Organizací spojených národů Mezinárodním dnem uctění památky obětí holocaustu. Velvyslanectví ČR v Lotyšsku se připojuje k uctění památky všech, kteří holocaust nepřežili.

Při příležitosti připomínky památky obětí holocaustu sdílíme zhudebněnou báseň „Myška“, kterou napsal (Bedřich) Eli Bachner společně se svými dvěma kamarády Miroslavem Koškem a Hanušem Löwy v dětském oddělení terezínského Ghetta, kde si chlapci společně hráli, studovali, tvořili, snili a představovali svůj život po válce. Pro dva z nich však tento moment „po válce“ nikdy nenastal. Dnes žije Bedřich Eli Bachner v mošavu Moledet, kde ho vyhledal hudební skladatel Effi Shoshani a dal oživnout slovům básně, kterou složil se svými kamarády. „Moje slovo dalo jeho slovo a tak dále… když se mě dnes zeptáte, kdo co z básně napsal… nevzpomenu si… napsali jsme ji společně…“

Tento klip, v němž báseň „Myška“ ožívá po téměř 80 letech a který připravilo MZV ČR ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Tel Avivu, najdete ZDE.

Šodien, 27. janvārī, ir Starptautiskā Holokausta upuru piemiņas diena

Dzejoli “Pelīte” kopā ar diviem draugiem – Miroslavu Košeku un Hanušu Lovu – Bedrihs Eli Bahners uzrakstīja Terezīnas geto bērnu nodaļā, kur puiši kopā spēlējās, mācījās, veidoja, sapņoja un tēloja savu dzīvi pēc kara. Tomēr diviem no viņiem šis brīdis “pēc kara” nekad nepienāca. Mūsdienās Bedrihs Eli Bahners dzīvo Izraēlā, kur viņu uzmeklēja komponists Efijs Šošani un atdzīvināja ar draugiem kopā sacerētā dzejoļa vārdus. “Mans vārds raisīja viņa vārdu un tā tālāk … ja jūs man šodien jautātu, kurš ko rakstījis … es neatceros … mēs to uzrakstījām kopā …”

PELĪTE

Pelīte sēž midziņā,
ķer blusu kažociņā,
bet noķert viņu nevar –
viņa paslēpās vilniņā.
Visu laiku līkuloču,
tā blusa ir neģēle.

Publikováno: