Nová destrukce části keramického obkladu fasády obchodního domu Bachner

Když jsme na těchto stránkách 17. 6. 2014 psali, že chátrání domu postoupilo do další, tentokrát i z exteriéru značně viditelné fáze, netušili jsme, že  o pět let později budeme moci znovu jen přihlížet další destrukce této kulturní památky. Od roku 2014 se ochrana jediné stavby Ericha Mendelsohna v České republice nepohla ani o kousek k zastavení dlouhodobého chátrání či aspoň konzervování stavu.

Je to ostuda pražského vlastníka, společnosti LE CYGNE SPORTIF GROUPE, ale především města Ostravy a městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, že za pět let od poslední destrukce keramického obkladu v roce 2014 nedokázala státní správa efektivně zasáhnout a samospráva pouze přihlíží bez viditelného zájmu.

Průčelí v úrovni prvního až pátého patra Mendelsohn obložil keramickým obkladem DURSILIT české firmy RAKO, jak to dokládají kachlíky s firemním označením na obou uličních průčelích.

Martin Strakoš: Erich Mendelsohn v Československu a obchodní dům Bachner in Erich Mendelsohn. Dynamika a funkce. Vize kosmopolitního architekta, Ostrava 2009.